Τετάρτη 8 Αυγούστου 2018

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ: Τεράστια ελληνική επιτυχία στο επί κοντώ. Οι τρεις Ελληνίδες επικοντίστριες στον τελικό του αγωνίσματος τους

Αποτέλεσμα εικόνας για european athletics championships Berlin 2018 logo

URL Counter
                                                                                                                                                Προβολές Αναρτήσεως

Ονειρώδης ήταν η εμφάνιση των ελληνίδων επικοντιστριών. Η Ολυμπιονίκης Κατερίνα Στεφανίδη δοκίμασε άπαξ αν και δεν χρειαζόταν επιτυχώς στα 4,55 μ. ύψος που αποτελούσε και όριο πρόκρισης για τον τελικό του αγωνίσματος.
Στο ίδιο αγώνισμα με 4,50 μ. προκρίθηκαν: η Ρωσίδα Αντζέλικα Σιντόροβα και Χόλυ Μπράτσοου από την Βρετανία. Οι προαναφερθείσες αθλήτριες δεν χρειάστηκε να δοκιμάσουν το όριο καθ' ότι με το 4,50 μ. περνούσαν κατευθείαν στον τελικό.
Η Νικόλ Κυριακοπούλου με 4,45 και Ελένη Πόλακ προκρίθηκαν κι αυτές στον τελικό και μάλιστα η Νικόλ Κυριακοπούλου δεν χρειάστηκε να δοκιμάσει σε άλλο ύψος διότι ήδη είχε εξασφαλίσει την πρόκριση με το άλμα στα 4,45. Η ανωτέρω τριπλή επιτυχία των Ελληνίδων επικοντιστριών να προκριθούν στον τελικό του αγωνίσματος συμβαίνει για πρώτη φορά στα χρονικά τέτοιου επιπέδου αγώνων, όπου στην πρώτη 12αδα θα φιγουράρουν τρεις αθλήτριες από την Ελλάδα. Οι υπόλοιπες άλτριες που πέρασαν στον τελικό του αγωνίσματος (επί κοντώ) το οποίο θα διεξαχθεί την Πέμπτη στις 7:20 μ.μ. είναι οι ακόλουθες: Νινόν Γκιγιώ (Γαλλία), με 4,45 μ. με το ίδιο ύψος Μαρίνα Κιλίπκο (Ουκρανία), η Ρωσίδα Όλγα Μούλινα (Ανεξάρτητη), Ιρίνα Ζουκ (Λευκορωσία), Αμέλια Σβαμπίκοβα (Τσεχία), Αντζέλικα Μπένγκστον (Σουηδία) και την 12αδα έκλεισε η Γερμανίδα Καρολίν Χινγκς με άλμα στα 4,35μ.

Κατερίνα Στεφανίδη - Λονδίνο 2017

Στον τελικό των 100 μ. γυναικών υπερίσχυσε η Βρετανίδα Ντίνα Άσκερ-Σμιθ με την κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο 10΄΄85. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε με 10΄΄98 η Γερμανίδα Τζίνα Λούκεκεμπερκ. Η επίδοση αυτή ισοφαρίζει το ευρωπαϊκό ρεκόρ κάτω των 23 ετών. Το χάλκινο πήρε η Ολλανδή παγκόσμια πρωταθλήτρια Δάφνη Σχίπερς με 10΄΄99.

Αποτέλεσμα εικόνας για dina asher-smith

Στον τελικό της σφυροβολίας των ανδρών ο 24χρονος Κρητικός Μιχάλης Αναστασάκης, έριξε 73,33 μ. και κατετάγη 9ος. Νικητής του αγωνίσματος με 80,12 μ. ήταν ο Πολωνός Βόιτσεκ Νοβίτσκι, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο συμπατριώτης του Πάβελ Φάιντεκ με 78,69μ. και το χάλκινο ο Ούγγρος Μπέντσε Χάλας με 77,66 μ.

Αποτέλεσμα εικόνας για wojciech nowicki

Στα 50 χιλιόμετρα Βάδην ανδρών πρώτευσε ο Ουκρανός Μαριάν Ζακαλνίτσκι με χρόνο 3:46΄32΄΄, το ασημένιο μετάλλιο ενθυλάκωσε ο Σλοβάκος Ματέι Τοθ με 3:47΄27΄΄ και στην 3η θέση του πόντιουμ αναρριχήθηκε ο Λευκορώσος Ντμίτρι Τζιούπιντ με ατομικό ρεκόρ 3:47΄59΄΄

Αποτέλεσμα εικόνας για maryan zakalnytskyy walk

Στον τελικό των 10.000 μ. Ανδρών επικράτησε ο Γάλλος Μορχάντε Αμπντουινί 28΄11΄΄22, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Βέλγος Μπασχίρ Αμπντί με 28΄11΄΄76 και το χάλκινο ο Ιταλός Γεμανερμπερχάν Γκρίφαν με 28΄12΄΄15, σε ένα αγώνισμα, όπου οι επιδόσεις κυμάνθηκαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Αποτέλεσμα εικόνας για morhad amdouni
Στον τελικό της σφαιροβολίας ο
Νίκος Σκαρβέλης με βολή 20,11 μ. κατετάγη 11ος. Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος κατέκτησε ο Πολωνός Μιχάλ Χάρατουκ με 21,72 μ. Με βολή 21,66 μ. (εθνικό ρεκόρ  κάτω των 23 ετών) ο συμπατριώτης του προηγουμένου Κόντραντ Μπουκοβιέτσκι κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο και το  χάλκινο μετάλλιο με 21,41 μ.  ο Γερμανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Νταβίντ Στορλ. Άλλοι τρεις αθλητές, ξεπέρασαν τα 21 μ., τέταρτος ο Τόμας Στάνεκ (Τσεχία) με 21,16 μ., 5ος με 21,04 μ. ο Ρώσος Αλεξάντερ Λεσνόι και 6ος ο Λουξεμβούργιος Μπομπ Μπερτεμές με εθνικό ρεκόρ 21 μ.

Αποτέλεσμα εικόνας για michal haratyk

Και τέλος στον τελικό των 100 μ. Ανδρών νικητής ήταν ο Βρετανός Ζαρνέλ Χιούγκς με 9΄΄95 ρεκόρ αγώνων, ο ασημένιο  μετάλλιο <οικειοποιήθηκε> ο συμπατριώτης του Ρίσερ Πρέσκοντ με 9΄΄96 (ισοφάριση εθνικού ρεκόρ κάτω των 23 ετών) και το χάλκινο οΤούρκος Αλί Χάρβεϊ με 10΄΄01.