Σάββατο 14 Ιουλίου 2018

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ : Χρυσό μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ στο ύψος ο Μέρλος

5η Ημέρα - 14/7/2018

Ανεπανάληπτος ήταν ο ο Αντώνης Μέρλος ο οποίος πραγματοποίησε έναν ονειρεμένο αγώνα, υπερβαίνοντας δις το ατομικό του ρεκόρ (2,20μ. από πέρυσι) ξεπερνώντας  με την πρώτη προσπάθεια τα 2,21μ. και τα 2,23μ., έχοντας υπερβεί νωρίτερα με την πρώτη προσπάθεια (επίσης) τα  2,16 και τα 2,19μ., όντας σήμερα συγκλονιστικός. Ο Μέρλος απώλεσε τα 2,25μ. στις λεπτομέρειες στην πρώτη του προσπάθεια αλλά έδειξε πως επιτέλους <ξεκόλλησε> από τα 2,20μ. κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο μαζί με τον Μεξικανό Ρομπέρτο Βίλχες ο οποίος υπερέβη επίσης τα 2,23μ. και θα μπορεί να ατενίζει απερίσπαστος πλέον μεγαλύτερα ύψη από το 2019 και εντεύθεν. Το χάλκινο μετάλλιο του τεχνικού αγωνίσματος (άλμα εις ύψος) κέρδισε με 2,23μ. αλλά με την δεύτερη προσπάθεια ο Αμερικανός Τζαβέιν Μπλέικ.

Αποτέλεσμα εικόνας για adonis merlos
                           Αντώνης Μέρλος

Μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε Γιώργος Τζατζιμάκης ο οποίος βαδίζοντας συνετά στα 10 χιλιόμετρα βάδην εντός Σταδίου τερμάτισε ενδέκατος με ατομικό ρεκόρ 42.03.85 και έδειξε ικανός για ακόμα καλύτερα πράγματα στο εγγύς μέλλον.

Αποτέλεσμα εικόνας για georgios tzatzimakis

<Παίζοντας> αναρριχήθηκε στην κορυφή του πόντιουμ των νικητών του Επι-κοντώ Εφήβων ο Παγκόσμιος ρέκορντμαν στην προαναφερθείσα κατηγορία Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις ο οποίος με άλμα 5,82μ. δημιούργησε ρεκόρ Αγώνα, αφήνοντας μακράν δεύτερο με 5,55 τον Ζάχερι Μπράντφορντ  (ΗΠΑ) και με την ίδια επίδοση (5,55μ.) με τον αμέσως προαναφερθέντα το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ιάπωνας Μασάκι  Ετζίμα.

Αποτέλεσμα εικόνας για armand duplantis
                                             Αρμάντ Ντουπλάντις

Ο Κουβανός Τζόρνταν Ντίαζ με ρεκόρ Αγώνων 17,15μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, το ασημένιο με 16,44μ. κέρδισε ο Γάλλος Μαρτίν Λαμού και το χάλκινο με 16,18μ. ο συμπατριώτης του αμέσως προαναφερομένου Τζάναθαν Σερεμές.

Αποτέλεσμα εικόνας για jordan diaz triple jump

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κύπριος Γιώργος Κονιαράκης, μεγάλο αθλητικό ταλέντο ο οποίος προκρίθηκε άνετα στον προκριματικό της Δισκοβολίας Εφήβων με επίδοση 58,64μ., ενώ ο ίδιος είχε εξαίρετη βολή την δεύτερη η οποία ήταν τουλάχιστον 61 μέτρα αλλά ο ίδιος ο νεαρός Κύπριος αθλητής δεν μπόρεσε να σταθεί στην βαλβίδα με φυσική συνέπεια να ακυρωθεί. Ο Κονιαράκης εφόσον ρίξει στον τελικό σύμφωνα με τις δυνατότητες του τότε θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Αποτέλεσμα εικόνας για giorgos koniarakis

Η Μεξικανή Αλένια Γκονζάλεζ με καταπληκτικό ντεμαράζ στο τελευταίο χιλιόμετρο των 10.000μ. βάδην Νεανίδων αναρριχήθηκε στην κορυφή του πόντιουμ των νικητών του αγωνίσματος με 44.13.88, επίδοση η οποία είναι η κορυφαία φέτος Παγκοσμίως, το αργυρό μετάλλιο του επίπονου προαναφερθέντος αγωνίσματος ενθυλάκωσε η Μέριεμ Μπεκμέζ από την Τουρκία με χρόνο 44.17.69 (Εθνικό ρεκόρ) και το χάλκινο με 44.19.40 η Γκιέντα Μορετζόν από το Εκουαδόρ.

Αποτέλεσμα εικόνας για alegna gonzález

Στον τελικό των 10.000μ. βάδην Εφήβων εντός Σταδίου επικράτησε ο Κινέζος Γιάο Ζάνγκ με χρόνο 40.32.06 (ατομικό ρεκόρ), με την ίδια επίδοση 40.35.06 επίσης ατομικό ρεκόρ αλλά λίγα χιλιοστά πίσω ακολούθησε ο Νταβίντ Χουρτάδο από το Εκουαδόρ, στην τρίτη θέση του βάθρου αναρριχήθηκε ο Χοσέ Ορτίθ από την Γουατεμάλα με χρόνο 40.45.26.

Αποτέλεσμα εικόνας για yao zhang 10km walk

Στον τελικό των 200μ. Νεανίδων μετά από μια συγκλονιστική κούρσα όσον αφορά τον χρόνο της νικήτριας το χρυσό μετάλλιο με Ρεκόρ Αγώνων 22.50 κατέκτησε η Τζαμαϊκανή Μπριάνα Γουίλιαμς, το αργυρό με 23.09 η Λορίν Ρέιν Γουίλιαμς και το χάλκινο με 23.21 η Πολωνή Μαρτίνα Κότβιλα.

Αποτέλεσμα εικόνας για briana williams

Με άνεση κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο των 400μ. με εμπόδια ο Νοτιοαφρικανός Σοκβακχάρα Ζαζίνι με χρόνο 49.42, το ασημένιο μετάλλιο έλαβε ο Μπεσέμ Χεμέιντα από το Κατάρ με 49.59 και το χάλκινο με ατομικό ρεκόρ 49.78 ο Άλισον Ντος Σάντος.

Αποτέλεσμα εικόνας για zazini sokwakhana
                                 Ζαζίνι

O Αυστραλός Νας Λόβις με βολή 75,31μ. (ατομικό ρεκόρ) πρώτευσε στον ακοντισμό Εφήβων, ακολούθησε ο Αμερικανός Τζούριελ Πεντίγκο με 73,76μ. επίσης ατομικό ρεκόρ και με 73,44μ. (ατομικό ρεκόρ) το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Γερμανός Μόρις Βόιγκντ.

Αποτέλεσμα εικόνας για Nash Lowis Australia javelin men

To ένα-δυο έκαναν οι Κενυάτες στα 5.000μ. Εφήβων, με τελικό νικητή τον Έντουαρντ Ζακάγιο με χρόνο 13.20.16, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Στάνλι Βαϊθάκα με 13.20.57 και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε με 13.20.78 ο Νορβηγός Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκσεν.

Αποτέλεσμα εικόνας για edward zakayo

Η Καναδή Κάμριν Ρότζερς με βολή στα 64,90μ. πρώτευσε στην Σφυροβολία Νεανίδων, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε με 64,45μ. η Αμερικανίδα Αλίσα Γουίλσον και το χάλκινο με 63,82μ. η Κουβανή Γιαρίτζα Μαρτίνεζ.

Αποτέλεσμα εικόνας για camryn rogers
                            Κάμριν Ρότζερς

Στην σκυταλοδρομία 4χ100μ. Νεανίδων την πρωτιά εξασφάλισε η Γερμανική Εθνική ομάδα με χρόνο 43.82, ακολούθησαν : στην δεύτερη θέση η Ιρλανδία με Εθνικό ρεκόρ 43.90 και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 44.05 κατέκτησε η Μεγάλη Βρετανία.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο μετά το πέρας των πέντε ημερών του 17ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων-Νεανίδων (κάτω των είκοσι ετών) κατέκτησε η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ στα 4χ100μ. Εφήβων με χρόνο 38.88, το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος με 38.96 κέρδισε η Τζαμάικα και με 39.92 το χάλκινο η Γερμανία.