Κυριακή 15 Ιουλίου 2018

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ : Θριαμβεύτρια η ομάδα της Κένυα - Αξιοπρόσεκτη η εμφάνιση του Σάκη

Αποτέλεσμα εικόνας για tampere athletics stadium

Εξαίρετοι Αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Πανέμορφο Τάμπερε της Φιλανδίας όπου για ένα εξαήμερο έλαβαν χώρα οι Αγώνες του 17ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου Εφήβων-Νεανίδων, κάτω των είκοσι ετών.

Τεράστια ταλέντα, εκ των οποίων πολλά εξ' αυτών αναμένονται να λάμψουν στους κορυφαίους αγώνες Στίβου όλης της Υδρογείου τα προσεχή χρόνια φωταγώγησαν τον περίλαμπρο αυτόν θεσμό και δίκην πηγής λαλέουσας  <βροντοφώναξαν> είμαστε εδώ. Αρκετοί από τους εν λόγω αθλητές από κάθε γωνιά του πλανήτη Γη αναπαρθένεψαν την διοργάνωση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Στίβου κάτω των είκοσι ετών και με την ιλαρή και εντυπωσιακή αγωνιστική παρουσία τους διατράνωσαν την ρήση : ουκ εν τω πολλώ το ευ αλλά εν τω ευ το πολλώ.

Εντυπωσιακή ήταν για μια εις έτι φορά η αγωνιστική παρουσία της Κένυας η οποία ξεπέρασε κάθε πρόβλεψη κερδίζοντας στο σύνολο 11 μετάλλια, έχοντας κατακτήσει μέχρι στιγμής 6 χρυσά, 4 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο. Την δεύτερη στα μετάλλια κατέλαβε με 12 στο σύνολο η Τζαμάικα, 4 χρυσά, 5 ασημένια και 3 χάλκινα και την τρίτη με 18 μετάλλια στο σύνολο οι ΗΠΑ, 3 χρυσά, 8 Αργυρά, και 7 χάλκινα. Ακολούθησαν οι εξής χώρες :

10.000μ. βάδην Εφήβων Τελικός - 42.03.85 - 11ος στους 34 Γιώργος Τζατζιμάκης
4χ100μ. Εφήβων προκριματικός - 40.78 - 12η σε σύνολο 21 ομάδων - Χρ. Παπαδόπουλος - Καϊκης, Κομιανός-Γραβάνης, Γκαραγκάνης
Σφύρα Εφήβων Προκριματικός - 63,49μ. - 27ος στους 31 Κωνσταντίνος Ζάλτος
Σφύρα Εφήβων - 3 άκυρες - 30ος στους 30 Χρήστος Φραντζεσκάκης.

Τελευταία ημέρα των Αγώνων 15/7/2018

3.000 μ. στιπλ Εφήβων Τελικός
Θαυμάσια κούρσα πραγματοποίησε στον τελικό των 3.000μ. με φυσικά εμπόδια ανδρών ο Νίκος Σάκης ο οποίος παρότι καταπονημένος από την πρόκριση του στον τελικό του αγωνίσματος με ατομικό ρεκόρ 8.59.58 έτρεξε ψυχωμένα στον σημερινό αγώνα και κατετάγη δέκατος με χρόνο 9.02.45. Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος κατέκτησε με χρόνο 8.25.35 (φετεινή ατομική επίδοση) ο Αιθίοπας Τακέλε Νιγκάτε, το ασημένιο με 8.25.39 ο Κενυάτης Λέοναρντ Κιπκεμόι Μπέτ και το χάλκινο με 8.26.16 ο Αιθίοπας Γκέτνετ Γουέιλ .

Αποτέλεσμα εικόνας για takele Nigate
100 μ. με εμπόδια Νεανίδων Τελικός

Η 18χρονη Αμερικανίδα Τία Τζόουνς ανέβηκε στην κορυφή του πόντιουμ των νικητών των 100μ. με εμπόδια γυναικών με τον μέτριο χρόνο 13.01, το αργυρό μετάλλιο με την ίδια επίδοση 13.01 (ατομικό ρεκόρ)  κατέκτησε η Τζαμαϊκανή Μπρίτανι Άντερσον και το χάλκινο με 13.09 η Κόρτνι Τζόουνς από τις ΗΠΑ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι δυο πρώτες αθλήτριες ισοβάθμησαν ακόμα και στα χιλιοστά (002) ωστόσο από το φώτο φίνις προέκυψε ότι υπήρξε ένα αδιόρατο προβάδισμα της Τία Τζόουνς έναντι της Τζαμαϊκανής Άντερσον.

Αποτέλεσμα εικόνας για tia jones hurdles
Τία Τζόουνς

Στα 1500 μ. γυναικών την πρωτιά εξασφάλισε με 4.09.67 η Αλεμάζ Σάμουελ από την Αιθιοπία, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητών του αγωνίσματος με 4.10.73 αναρριχήθηκε η Κενυάτισα  Μίριαμ Τσέροπ και το χάλκινο μετάλλιο με 4.11.98 κέρδισε η Ελβετίδα Ντέλια Σκλάμπας.

Αποτέλεσμα εικόνας για alemaz samuel

Στα 800μ. των ανδρών την πρωτιά εξασφάλισε με 1.46.35 ο Κενυάτης Σόλομον Λεκούτα, το ασημένιο μετάλλιο ενθυλάκωσε με ατομικό ρεκόρ 1.46.45 ο συμπατριώτης του αμέσως προαναφερθέντος Νγκένο Κίπνγκετιτς και το χάλκινο με 1.47.27 ο Βέλγος Έλιοτ Κρέσταν μετά την ακύρωση του
Αλγερινού Ουσάμα Τσέραντ ο οποίος με ατομικό ρεκόρ 1.47.10 στην διάρκεια του αγώνα παρεμπόδισε τον Βέλγο αθλητή.

Αποτέλεσμα εικόνας για solomon lekuta

Η Καρίνα Ταράντα από την Λευκορωσία κυριάρχησε στο ύψος γυναικών κερδίζοντας με άλμα 1,92μ. (Εθνικό ρεκόρ κάτω 20), το ασημένιο μετάλλιο με 1,90μ. (εθνικό ρεκόρ κάτω των 20) με τη πρώτη προσπάθεια κατέκτησε η Ιρλανδή Σόμερ Λέκι και το χάλκινο με 1,90μ. αλλά με την δεύτερη προσπάθεια η Κολομβιανή Μαρία Φερνάντα Μουρίλο. Η επίδοση της Μουρίλο είναι και ρεκόρ Νοτίου Αμερικής κάτω των 20 ετών.

Αποτέλεσμα εικόνας για karyna taranda
                                               Καρίνα Ταράντα

Στο τριπλούν Γυναικών την πρωτιά εξασφάλισε η Βουλγάρα Αλεξάντρα Νάτσεβα με 14,18μ. κορυφαία φέτος επίδοση παγκοσμίως, το αργυρό μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ 13,81μ. η Βραζιλιάνα Μίριελ Εστέιλι Σάντος και με 13,78μ. το χάλκινο μετάλλιο ενθυλάκωσε η Σλοβένα Εύα Βελάτσο.

Αποτέλεσμα εικόνας για Aleksandra Nacheva

Στην Δισκοβολία Εφήβων ο 18χρονος πολιτογραφημένος Τζαμαϊκανός Κάι Τσαγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή 62,36μ. (ατομικό ρεκόρ), στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε με 61,75μ. ο Λευκορώσος Γιαχουένι Μπαχούτσκι και το χάλκινο μετάλλιο του αγωνίσματος κέρδισε ο Χιλιανός Κλαούντιο Ρομέρο με 60,81μ.

4χ400μ. Νεανίδων Τελικός

Στα 4χ400μ. Γυναικών η ομάδα των ΗΠΑ εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο με την κορυφαία φέτος επίδοση στην Υδρόγειο 3.28.74, το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 3.31.36 (καλύτερη επίδοση της Αυστραλίας για το 2018) και το χάλκινο με 3.31.90 η ομάδα της Τζαμάϊκα.

4χ400μ. Εφήβων Τελικός

Η Ιταλία θριάμβευσε στα 4χ400μ. Εφήβων  με χρόνο 3.04.05 καλύτερη επίδοση φέτος στον Κόσμο, το αργυρό μετάλλιο μακράν κέρδισε η ομάδα των ΗΠΑ με 3.05.26 και το χάλκινο με 3.05.64 η Μεγάλη Βρετανία.