Κυριακή 10 Ιουνίου 2018

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ: Απίστευτος ο 20χρονος Ετσεβαρία 8,83 μ. στο μήκος

Εκπληκτικός ήταν και σήμερα ο μόλις 20χρονος Κουβανός Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία, ο οποίος με το μυθικό άλμα του στο μήκος ανδρών στα 8,83 μ., έδειξε πως στο μέλλον θα αγρεύσει την κατάρριψη του Παγκόσμιου ρεκόρ του αγωνίσματος, το οποίο κατέχει με 8,95 μ. από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Τόκυο το 1991 ο Αμερικανός Μάικ Πάουελ. Ωστόσο, το "απίστευτο" άλμα στα 8,83 μ. του νεαρού Ετσεβερία δεν θα μετρήσει σαν ρεκόρ γιατί πραγματοποιήθηκε με ευνοϊκό άνεμο +2,1 μ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο 29χρονος Τζεφ Χέντερσον, ο οποίος "πέταξε" στα 8,39 μ., τρίτος στο μήκος ανδρών με 8,28 μ. ήταν ο Νοτιοαφρικανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Λούβο Μανιόγκα. Στον αγώνα συμμετείχε και ο 20χρονος Μίλτος Τεντόγλου, ο οποίος με άλμα 8,05 μ. με ευνοϊκό άνεμο +3,1 μ. κατετάγη έκτος.

Αποτέλεσμα εικόνας για echevarria long jump

Εντυπωσιακός ήταν ο Καταριανός Αμπντεραχμάν Σαμπά, ο οποίος μετά από συναρπαστική κούρσα στα 400 μ. με εμπόδια ανδρών πρώτευσε με χρόνο 47΄΄41, επίδοση η οποία είναι ρεκόρ Ασίας. Ο Νορβηγός Κάρστεν Βάρχολμ με εθνικό ρεκόρ 47΄΄81 τερμάτισε δεύτερος, ενώ τρίτος στο αγώνισμα ήταν με 48΄΄91 ο Τούρκος Γιασμανί Κοπέλο.

Αποτέλεσμα εικόνας για abderrahman samba

Τρομερός αγώνας πραγματοποιήθηκε στο ύψος γυναικών με τελική νικήτρια την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ρωσίδα Μαρία Λασιτσκένε-Κούτσινα, η οποία υπερέβη για μία εισέτι φορά φέτος (την τρίτη σε ισάριθμους αγώνες) τα 2 μ., η 29χρονη Βουλγάρα Μιρέλα Ντεμίρεβα με ατομικό ρεκόρ 2 μ. ήταν δεύτερη λόγω διαφοράς προσπαθειών και με άλμα 1,94 μ. η Σουηδή Έρικα Κίνσι κατετάγη τρίτη στο θεαματικό αγώνισμα του ύψους γυναικών.

Αποτέλεσμα εικόνας για maria lasitskene
                                 Μαρία Λασιτσκένε-Κούτσινα

Ο 24χρονος Τζαμαϊκανός Φέντρικ Ντακρές με βολή 69,67 μ., επίδοση η οποία αποτελεί εθνικό ρεκόρ κυριάρχησε στην Δισκοβολία ανδρών, δεύτερος με μόλις οκτώ εκατοστά λιγότερο (69,59 μ.- ατομικό ρεκόρ) ήταν ο Λιθουανός γίγας  Άντριους Γκούτσιους και στην τρίτη θέση κατετάγη ο Ιρανός Εχσάν Χανταντί με 67,68 μ.

Αποτέλεσμα εικόνας για Fedrick DACRES

Με την καλύτερη φέτος επίδοση στον κόσμο 12΄΄38 νίκησε στα 100 μ. με εμπόδια γυναικών, δεύτερη με 12΄΄48 στο ίδιο αγώνισμα ήταν η Τζαμαϊκανή Ντάνιελ Γουίλιαμς και στην τρίτη θέση με 12΄΄55 τερμάτισε η Λευκορωσίδα Αλίνα Ταλάι.

Αποτέλεσμα εικόνας για Brianna MCNEAL
                          Μπριάνα Μακνίλ-Ρόλινς

Η Γκάνταφ Τσεγκάι από την Αιθιοπία πρώτευσε στα 1500 μ. με χρόνο 3΄57΄΄64 επίδοση, η οποία είναι ατομικό ρεκόρ, ακολουθούμενη από την Βρετανίδα Λάουρα Μουίρ, η οποία πέτυχε 3΄58΄΄53. Στην τρίτη θέση με 4΄00΄΄28 τερμάτισε η Μαροκινή Ραμπάμπε Αράφι.

Αποτέλεσμα εικόνας για Gudaf TSEGAY

Ο Σουηδός έφηβος Αρμάντ Ντουπλάντις (γεννήθηκε στις 10 Νοεμβρίου του 1999) αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση του Επι-κοντώ ανδρών του Ντάϊμοντ Λιγκ της Στοκχόλμης με 5,86 μ. περιορίζοντας στην δεύτερη θέση με 5,81 μ. τον Αμερικανό Σαμ Κέντρικς. Τρίτος στο προαναφερθέν αγώνισμα με 5,76 μ. ήταν ο Πολωνός Πιότρ Λίσεκ. Στον αγώνα συμμετείχε και ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος με άλμα 5,50 μ. κατετάγη ένατος.

Αποτέλεσμα εικόνας για armand duplantis

Νικητής στα 200 μ. ανδρών ήταν ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Τούρκος Ραμίλ Γκουλίγιεφ με χρόνο 19΄΄92, ακολουθούμενος από τον Καναδό Άαρον Μπράουν, ο οποίος σημείωσε επίδοση 20΄΄07, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Νοτιοαφρικανός Λουξόλο Άνταμς με 20΄΄36.

Αποτέλεσμα εικόνας για ramil guliyev

Ο μόνο 18 ετών Αιθίοπας Σέλεμον Μπαρέγκα κέρδισε στα 5.000 μ. ανδρών με την κορυφαία φέτος επίδοση στην υδρόγειο 13΄04΄΄05, δεύτερος στο ίδιο αγώνισμα ήταν με ατομικό ρεκόρ 13΄04΄΄25 ο Μπιρχάνου Μπάλιου (Μπαχρέιν) και στην τρίτη θέση με 13΄06΄΄76 ο Αιθίοπας Αμπάντι Χάντις.

Αποτέλεσμα εικόνας για Selemon BAREGA

Η Βρετανίδα Ντίνα Άσχερ-Σμιτ επικράτησε στα 100 μ. γυναικών με χρόνο 10΄΄93 και αισθητή διαφορά από την δεύτερη του αγωνίσματος Μιριέλ Αχουρέ από την Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία πέτυχε 11΄΄03, αφήνοντας στην τρίτη θέση με 11΄΄11 την Μισέλ-Λι Αιϊέ από την Νήσο Τρίνινταντ και Τομπάγκο.

Αποτέλεσμα εικόνας για Dina ASHER-SMITH

H Βρετανίδα Λόριν Ούγκεν ήταν νικήτρια στο μήκος γυναικών με 6,85 μ., με την ίδια επίδοση (6,85 μ.) αλλά μικρότερο δεύτερο άλμα κατετάγη δεύτερη η Φίλις Φράνσις, τρίτη με 6,83 μ. ήταν η επίσης Αμερικανίδα Τζέσικα Μπερντ και στην τέταρτη θέση με 6,81 μ. "προσγειώθηκε" η Γιουγκοσλάβα Ιβάνα Σπάνοβιτς.