Τρίτη 16 Αυγούστου 2022

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοικτού Στίβου - Μόναχο 2022 - Θρίαμβος Τεντόγλου (μήκος) και Ντρισμπιώτη (35 km Βάδην) με χρυσά μετάλλια

(15-21 Αυγούστου 2022).

Μυθική εμφάνιση των Μιλτιάδη Τεντόγλου και Αντιγόνης Ντρισμπιώτη

Ο Μίλτος Τεντόγλου αγωνιζόμενος στον τελικό του μήκους Ανδρών πραγματοποίησε "εξωπραγματική" εμφάνιση έχοντας πετύχει στην 4η προσπάθειά του καλύτερο άλμα φέτος στον κόσμο με επίδοση 8,52 μ. (Σημειωτέον ότι πραγματοποίησε μόνο 4 άλματα από τα οποία το 1ο ήταν άκυρο, και τα επόμενα 3 πάνω από τα 8,20 μ.) με αποτέλεσμα να είναι ο κυρίαρχος της φετινής χρονιάς σε όλη την Υδρόγειο.

Εξαιρετική ήταν η 38χρονη Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, η αθλήτρια του Ναπολέωντα Κεφαλόπουλου αναρριχήθηκε στην κορυφή του πόντιουμ του τελικού των 35 χιλιομέτρων βάδην γυναικών με χρόνο 2 ώρες 47.00 μετά από επική εμφάνιση, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, όντας αδιαλείπτως πρώτη στην κούρσα από το 24ο χιλιόμετρο μέχρι και τον τερματισμό. Τοιουτοτρόπως η χαλκέντερη Ελληνίδα πρωταθλήτρια κέρδισε το πρώτο μετάλλιο (χρυσό) στο μόλις προαναφερθέν αγώνισμα (35 χιλιόμετρα βάδην γυναικών τελικός) το οποίο πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά σε διοργάνωση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ανοικτού στίβου.

ΤΕΛΙΚΟΙ 1ης ΗΜΕΡΑΣ

15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022

Βλ. ΕΡΤ (Live)

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΔΡΩΝ

Ένας Γερμανός, ο 33χρονος Richard Ringer κυριάρχησε στον Μαραθώνιο των ανδρών με φετεινή ατομική επίδοση 2 ώρες 10.21, δυο Αιθίοπες αγωνιζόμενοι με τα χρώματα του Ισραήλ κατέκτησαν, το αργυρό μετάλλιο  και το χάλκινο μετάλλιο του αγωνίσματος (Μαραθώνιος ανδρών) συγκεκριμένα  ο Maru Teferi με 2 ώρες 10.23 ενθυλάκωσε το ασημένιο μετάλλιο και ο Gashau Ayale το χάλκινο με χρόνο 2 ώρες 10.29.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ο 24χρονος Κροάτης Fillip Mihaljevich ενθυλάκωσε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 21,88μ.(καλύτερη φετεινή ατομική επίδοση), ο Armin Sinjancevic με 21,39μ. κέρδισε το αργυρό μετάλλιο και ο Τσέχος Στάνεκ με 21,26μ. το χάλκινο μετάλλιο.

10.000 μ. ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η 27χρονη Τουρκάλα Yasmine Can υπερίσχυσε στον τελικό των 10.000μ. γυναικών με 30.32.57, ακολούθησε στην δεύτερη θέση η Βρετανίδα Ellish Mccolganμε χρόνο 30.41.05, ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου με 30.46.37 "σκαρφάλωσε" ο Ισραηλινός Lonah Chamtai Salpeter.

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Οκτώ αθλήτριες "κατέβηκαν" τις 2 ώρες και 30 λεπτά στον Μαραθώνιο των γυναικών, με νικήτρια την Πολωνή Aleksandra Lisowska η οποία σημείωσε χρόνο 2 ώρες 28.36, στην δεύτερη θέση του πόντιουμ του αγωνίσματος τερμάτισε με  2ώρες 28.42 η Κροάτισα Matsa Parlov Mostro η Nienke Brinkman από την Ολλανδία με 2 ώρες 28.52.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μια νεαρή Γερμανίδα ρίπτρια η Jessica Schilder επικράτησε στην σφαιροβολία γυναικών με βολή 20,24μ., κορυφαία φέτος επίδοση του αγωνίσματος στην Ευρώπη, το ασημένιο μετάλλιο με εθνικό ρεκόρ 19,82μ. "απέσπασε" η Πορτογαλέζα Auriol Dongmo και το χάλκινο με 18,94μ. η Ολλανδή Jorinde Van Klinken.

ΤΕΛΙΚΟΙ 2ης ΗΜΕΡΑΣ

16 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022

Βλ. ΕΡΤ (LIVE)

Μήκος ανδρών τελικός

Ο 24χρονος Ολυμπιονίκης του μήκους ανδρών Τεντόγλου, εντυπωσίασε με την εμφάνιση του κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο (δεύτερο μετά το 2018 στο Βερολίνο) στο αγώνισμα της ειδικότητας του (μήκος) επιτυγχάνοντας την καλύτερη φέτος επίδοση στον κόσμο 8,52μ. (+0,3μ.) στην τέταρτη προσπάθεια του, "περιορίζοντας" στην δεύτερη θέση τον Σουηδό Thobias Montler (8,06μ.). Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Γρεβενιώτης Πρωταθλητής παρότι ξεκίνησε με άκυρο άλμα στην πρώτη προσπάθεια του, δεν πτοήθηκε, στον αντίποδα πείσμωσε με συνέπεια να "περάσει" μπροστά στην δεύτερη προσπάθεια με 8,23μ., ακολούθως βελτιώθηκε περαιτέρω πραγματοποιώντας άλμα 8,35μ. στην τρίτη προσπάθεια και 8,52μ. στο τέταρτο άλμα του (κορυφαία φέτος επίδοση στην υδρόγειο) . Ο Κορυφαίος Έλληνας Πρωταθλητής δεν έκανε τα δυο τελευταία άλματα αφού ήδη είχε εξασφαλίσει την πρωτιά. Μακράν πίσω από τον Τεντόγλου "βρέθηκε" όπως προείπαμε ο Montler (Σουηδία) δεύτερος με 8,06μ., το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Γάλλος Jules Pommery με άλμα στα 8,06μ (επίσης)

100 μ. ανδρών τελικός

Ο Ολυμπιονίκης του Τόκυο στα 100μ, ανδρών Ιταλός Marcel Jacobs πρώτευσε στο αγώνισμα της μιάς ανάσας (100μ. ανδρών) με 9,95, επίδοση η οποία ισοφαρίζει το ρεκόρ αγώνων, το ασημένιο μετάλλιο του προαναφερθέντος αγωνίσματος κέρδισε ο βρετανός Zharnel Hughes με χρόνο 9.99 και το χάλκινο μετάλλιο, με 10.13 περιήλθε εις χείρας του επίσης Βρετανού Jeremiah Azu.

35 χιλιόμετρα βάδην ανδρών τελικός

Ο 34χρονος Ισπανός Miguel Angel Lopez  πρώτευσε στα 35 χιλιόμετρα βάδην ανδρών με χρόνο 2 ώρες 26.49, το ασημένιο μετάλλιο με 2 ώρες 29.30 κέρδισε η Γερμανίδα Christopher Linke και το χάλκινο με 3 ώρες 30.34 ο Ιταλός Matteo Giupponni.

5.000μ. ανδρών τελικός

Ο Νορβηγός Ολυμπιονίκης Jacob Ingebrigtsen κυριάρχησε στον τελικό των 5.000μ. ανδρών με επίδοση 13.21.13 επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο αγώνισμα, το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος (5.000μ ανδρών τελικός) κατέκτησε με χρόνο 13.22.98 (φετεινή ατομική επίδοση) ο Ισπανός  Mohamed Katir και το χάλκινο μετάλλιο με 13.24.83 ο Ιταλός Yemaneberhan Crippa.

35 χιλιόμετρα βάδην γυναικών τελικός

Επική εμφάνιση Ντρισμπιώτη

Διθυραμβική εμφάνιση πραγματοποίησε η "ατσαλόψυχη" Αντιγόνη Ντρισμπιώτη η οποία με την "Ομηρική" καθοδήγηση του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου θριάμβευσε στον τελικό των 35 χιλιομέτρων βάδην γυναικών κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2 ώρες 47.00 και με διαφορά μεγαλύτερη των δυο λεπτών από την δεύτερη Ισπανίδα Raquel Gonzalez, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε με ατομικό ρεκόρ 2 ώρες 49.58 η Ουγγαρέζα Victoria Madarasz.  Αξιοσημεώτο γεγονός εστί πως στα τελευταία ένδεκα χιλιόμετρα η 38χρονη Ελληνίδα Πρωταθλήτρια είχε αδιαλείπτως το προβάδισμα στον αγώνα.

Οι νουθεσίες του "Γίγαντα" Κεφαλόπουλου σε όλα τα επίπεδα, ήτοι στην τιτάνια και επίπονη προσπάθεια της χαλκέντερης και πεισματάρας Ντρισμπιώτη, κορυφαίας Ελληνίδας βαδίστριας τα τελευταία 15 χρόνια κεφαλαιοποιήθηκαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, το οποίο (χρυσό μετάλλιο) είναι το δωδέκατο χρυσό μέχρι τώρα σε Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα ανοικτού στίβου.

Η Ντρισμπιώτη περιχαρής με την Ελληνική σημαία στους ώμους

Ντρισμπιώτη και Κεφαλόπουλος μετά τον τερματισμό

Εκτός της Ντρισμπιώτη στον τελικό των 35 χιλιομέτρων γυναικών, μετείχαν και δυο νεαρές βαδίστριες οι οποίες αποτελούν "το αύριο" του βάδην γυναικών, η 24χρονη Ευσταθία Κουρκουτσάκη η οποία κατετάγη 16η με χρόνο 3 ώρες 07.42 και η 22χρονη Κυριακή Φιλτισάκου η οποία εγκατέλειψε.

Στον αντίποδα με την Ντρισμιώτη, ο 34χρονος Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ δεν τα κατάφερε αφού εγκατέλειψε στον τελικό των 35 χιλιομέτρων βάδην ανδρών.

Ο τερματισμός της Ντρισμπιώτη στο στάδιο

100μ. γυναικών τελικός

Η 26χρονη Γερμανίδα Gina Lueckenkemper αναρριχήθηκε στην κορυφή του βάθρου των 100μ. γυναικών με χρόνο 10.99 (φετεινή ατομική επίδοση), με την ίδια επίδοση (10.99) δεύτερη στο αγώνισμα (100μ. γυναικών τελικός) ήταν η Ελβετίδα Mujinga Kambunji,το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε με 11.00 η Βρετανή Daryill Neita Βρετανή Daryill Neita.

Δισκοβολία γυναικών τελικός

Το "χρυσό" κορίτσι από την Κροατία, Ολυμπιονίκης  Sandra Perkovic κέρδισε το έκτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στην Δισκοβολία των γυναικών με βολή 67,95., αξίζει να αναφέρουμε πως η κορυφαία παγκοσμίως δισκοβόλος όλων των εποχών (Sandra Perkovic) κερδίζει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης από το 2010 μέχρι και σήμερα (2022), το αργυρό μετάλλιο του μόλις προαναφερθέντος αγωνίσματος "άδραξε" με ατομικό ρεκόρ  67,89μ. η Γερμανίδα Kristin Pudenz και το χάλκινο μετάλλιο με 65,20μ. η επίσης Γερμανίδα Claudine Vita.