Τετάρτη 9 Αυγούστου 2017

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ: Άνετη πρόκριση για την Μπελιμπασάκη - Φαβορί και νικητής στο Επι-κοντώ ο Κέντρικς με 5,95μ.

Δημοσιογράφος, Τακτικό Μέλος
                                                       της  ΕΣΗΕΑ,AIPSΠΣΑΤΑΤFS of  IAAF

Με πολύ καλή κούρσα και ανέβασμα στα τελευταία πενήντα μέτρα η Μαρία Μπελιμπασάκη πέρασε "καθαρά" απευθείας στον ημιτελικό των 200μ. γυναικών, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση της πρώτης προκριματικής σειράς με χρόνο 23.16. Την πρώτη θέση στην σειρά της Μαρίας "καπάρωσε" η Ολλανδή Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ντάφνι Σίπερς με 22.63 και δεύτερη με 22.98 ήταν η Τούνια Γκέιθερ από τις Μπαχάμες.

Στον ημιτελικό των 200μ. γυναικών προκρίθηκαν από τον σημερινό ημιτελικό οι τρεις πρώτες έκαστης προκριματικής σειράς και οι τρεις αθλήτριες με τους καλύτερους χρόνους από όλες τις προκριματικές σειρές.

Τον καλύτερους χρόνους από όλες τις προκριματικές σειρές των 200μ. γυναικών πέτυχαν οι ακόλουθες αθλήτριες : Ντάφνε Σίπερς (Ολλανδία) 22.63, Σάουνε Μίλερ-Ουίμπο (Μπαχάμες) 22.69 και Μαρί Ζοζέ Ταλού (Ακτή Ελεφαντοστού) 22.70.

Επι-κοντώ τελικός ανδρών

Ο Σαμ Κέντρικς μετά από εξαιρετικό αγώνα ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του πόντιουμ των νικητών του Επι-κοντώ ανδρών με 5,95μ., το ασημένιο μετάλλιο έλαβε με 5,89μ. ο Πολωνός Πιότρ Λίσεκ και το χάλκινο επίσης με 5,89μ. ο Γάλλος Ολυμπιονίκης Ρενό Λαβιλενί, ακολούθως τερμάτισαν στη  πρώτη οκτάδα οι ακόλουθοι :
4) 5,82μ. (Ρεκόρ Κίνας) Τσαγκρούι Ξούε (Κίνα)
5) 5,75μ. Πάβελ Βοϊτσετσόβσκι (Πολωνία)
6) 5,65μ. Αξέλ Σαπέλ (Γαλλία)
7) 5,65μ Κέρτις Μάρσαλ (Αυστραλία)
8) 5,65μ. Σόουνσι Μπέιρμπερ (Καναδάς)

Ο Σαμ Κέντρικς

800μ. τελικός ανδρών

Ο Γάλλος Πιέρ-Αμπρουασέ Μποσέ ήταν ο νικητής των 800μ. ανδρών. Ο 25χρονος αθλητής έκανε την "Μίνι" έκπληξη κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο των 800μ. υπερφαλαγγίζοντας τους Αφρικάνους αθλητές και με χρόνο 1.44,67 καλύτερη ατομική επίδοση για το 2017 κατόρθωσε να ανεβεί στην κορυφή του πόντιουμ των 800μ. ανδρών, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Πολωνό "Μαχητή" Άνταμ Κτσοτ ο οποίος σημείωσε χρόνο 1.44.95 ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε με χρόνο 1.45.21 ο Κενυάτης Κίπιεγκον Μπετ, τέταρτος στο προαναφερθέν αγώνισμα (800μ. ανδρών) ήταν ο Βρετανός Κιούλ Λάγκφορντ με ατομικό 1.45.26 και ακολούθησαν οι εξής :
5) Νάιτζελ Έιμος (Μποτσουάνα) 1.45.83
6) Μοχάμεντ Άμαν (Αιθιοπία) με 1.46.06
7) Τιέγκο Αντρέ (Βραζιλία) 1.46.30
8) Μπράντον Μακμπράιτ (Καναδάς)

Τελικός 800μ. ανδρών Λονδίνο 2017

400μ. ανδρών τελικός

Ο Ανεπανάληπτος Νοτιοαφρικανός Παγκόσμιος ρέκορντμαν και Ολυμπιονίκης στα 400μ. ανδρών Γουέιντ Βανίκερκ κέρδισε άνετα το χρυσό μετάλλιο του μόλις προαναφερθέντος αγωνίσματος της ειδικότητας του (400μ.) με χρόνο 43.98 και έτσι απλά συμπλήρωσε την συλλογή του μετά το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο Ντε Τζανέιρο, με δυο χρυσά στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα του 2015 και 2017.
Μετά τον ακαταμάχητο Νοτιοαφρικανό μακράν δεύτερος ήταν ο   Στίβεν Γκάρντινερ με 44.41 και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Καταριανός Αμντελάχ Χαρούν με 44.48, την οκτάδα του τελικού των 400μ ανδρών συμπλήρωσαν οι ακόλουθοι :
4) Μπαμπολόκι Θίμπε (Μποτσουάνα) 44.66
5) Νάθον Άλεν (Τζαμάικα) 44.88
6) Ντέμις Γκέι (Τζαμάικα) 45.04
7) Φρεντ Κέρλι (ΗΠΑ) 45.23
8) Ισαάκ Μάκβαλα (Νότιος Αφρική) δεν ξεκίνησε.

O νικητής των 400μ. Γουέιντ Βανίκερκ στον προκριματικό

Ακοντισμός Γυναικών Τελικός

Το χρυσό μετάλλιο του ακοντισμού γυναικών ενθυλάκωσε το λογικό φαβορί η Τσέχα δισολυμπιονίκης Μπάρμπορα Σποτάκοβα με βολή 66,76μ., το ασημένιο η Κινέζα Λιγκβέι Λι με 66 ,25μ. και το χάλκινο με 65,26μ. η έτερη Κινέζα Χουϊχούι Λουού με 65,26μ., την οκτάδα "έκλεισαν" οι ακόλουθες ;
4) Σάρα Κόλακ (Κροατία) 64,95μ.
5) Έντα Τουγκσούζ (Τουρκία) 64,52μ.,
6) Τατσιάνα Κχαλάντοβιτς (Λευκορωσία) με 64,05μ.
7) Καταρίνα Μόλιτορ (Γερμανία) 63,75μ.  και
8) Σιγίγκ Λιού (Κίνα) με 62,84μ.

3.000μ. στιπλ τελικός ανδρών

Ο Κενυάτης Κονσέλους Κιπρούτο με χρόνο 8.14.12 ήταν ο θριαμβευτής των 3.000μ. στιπλ ανδρών, το ασημένιο μετάλλιο πήρε με 8.14.69 ο Μαροκινός Σουφιάνε Ελμπακαλί και το χάλκινο μετάλλιο περιήλθε εις χείρας του Αμερικανού Ίβαν Τζέικερ (ΗΠΑ) 8.15,53, την οκτάδα συμπλήρωσαν οι εξής άλτες :