Κυριακή 12 Αυγούστου 2018

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ : Συγκλονιστική η Μπελιμπασάκη Πανελλήνιο ρεκόρ και αργυρό μετάλλιο στα 400μ. γυναικών

Αποτέλεσμα εικόνας για european athletics championships Berlin 2018 logo

Αποτέλεσμα εικόνας για berlin athletics stadium

url and counting visits
 Προβολές Αναρτήσεως

Συγκλονιστική ήταν η Μαρία Μπελιμπασάκη η οποία μετά από απίστευτη κυριολεκτικά κούρσα εκπλήσσοντας τους πάντες, όντας πρώτη μετά από τα 395 του τελικού των 400μ, γυναικών όταν και υπερφαλαγγίστηκε από την Πολωνή Γιουστίνα Σουίφτι-Έρσετιτς προσπάθησε στο νήμα κάνοντας βουτιά να μην χάσει το χρυσό μετάλλιο αλλά για εκατοστά απώλεσε την νίκη και τερμάτισε δεύτερη με χρόνο 50.45, φοβερό Πανελλήνιο ρεκόρ.

Η ανείπωτη αυτή Ελληνική ψυχή της Κρητικοπούλας αθλήτριας η οποία ξεπέρασε της τεράστιες δυσκολίες στον οικονομικό τομέα αλλά και τα σημαντικά προβλήματα τα οποία αντιμετώπιζε με τον Αχίλλειο τένοντα και όχι μόνον κατέδειξε πως η αγάπη για τον αθλητισμό, η υπερπροσπάθεια και η βούληση πολλάκις φέρνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Να σημειώσουμε πως η 27χρονη αθλήτρια γύρισε μετά από χρόνια στα 400μ. και μέσα σε λίγους μήνες και μετά από σωρεία προβλημάτων με τραυματισμούς έφθασε στην Ονειρώδη εμφάνιση και το ασημένιο μετάλλιο με Πανελλήνιο ρεκόρ στον υπέρτατο Αγώνα-στόχο το 24ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ανδρών-Γυναικών εδώ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Δηλώσεις Μπελιμπασάκη

"Ήμουν πανέτοιμη ψυχικά και σωματικά για μια μεγάλη διάκριση εφόσον θα υπήρχε μια γρήγορη κούρσα, η γρήγορη κούρσα υπήρχε σήμερα. Κατένειμα έτσι τις δυνάμεις μου στην διάρκεια του αγώνα όπου στο φινάλε του αγώνα είχα τα σωματικά και ψυχικά αποθέματα για να κάνω την υπέρβαση και να κερδίσω ένα μετάλλιο ακόμα και το χρυσό.

Δεν στενοχωριέμαι που δεν πήρα το χρυσό, άλλωστε το ασημένιο μετάλλιο με Πανελλήνιο ρεκόρ σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα είναι τεράστια επιτυχία και εγώ αισθάνομαι νικήτρια.

Φεύγοντας από την Ελλάδα η Φανή Χαλκιά μου ευχήθηκε να κάνω ρεκόρ και το έκανα και μάλιστα σε μία στιγμή κατά την οποία το είχαμε τόση ανάγκη ιδιαίτερα μετά από τα πολύ θλιβερά γεγονότα, τα οποία ζήσαμε προσφάτως σαν χώρα.

Κάνουμε φοβερή προσπάθεια μαζί με τον προπονητή του, την οικογένεια μου η οποία με στηρίζει οικονομικά και ψυχικά και όλους που συνεισφέρουν στην προσπάθεια αυτή. Η φετεινή χρονιά ήταν δύσκολη γιατί δεν έλειψαν τα προβλήματα των τραυματισμών. Ευχαριστώ ολόψυχα όλους όσους μας βοήθησαν να φτάσουμε σε αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα και αυτήν την στιγμή να πανηγυρίζουμε τόσα μετάλλια".

Αποτέλεσμα εικόνας για maria belibasaki

Το χρυσό μετάλλιο των 400μ. γυναικών κατέκτησε με βραχεία κεφαλή 50.41 η Πολωνή Γιουστίνα Σουίφτι-Έρσετιτς, το ασημένιο η Ατρόμητη Μαρία Μπελιμπασάκη με 50.45 και το χάλκινο με 50.77 η Ολλανδή Λισάν Ντεβίτ.

Αποτέλεσμα εικόνας για JUSTYNA SWIETY-ERSETIC

20 Km Βάδην

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ αγωνιζόμενος στον τελικό των 20 χιλιομέτρων βάδην ανδρών σε δημόσιο δρόμο κατετάγη 15ος με χρόνο 1 ώρα 22΄51΄΄ σε σύνολο 28 βαδιστών.

Το χρυσό μετάλλιο των 20 χιλιομέτρων βάδην ανδρών σε δημόσιο δρόμο κέρδισε με 1 ώρα 20.42 ο Ισπανός Αλβάρο Μάρτινς, το ασημένιο με 1 ώρα και 20.48 ο Συμπατριώτης του Ντιέγκο Γκαρσία Καρέρα και το χάλκινο με 1 ώρα 20.50 ο Ρώσος Βασίλι Μιζίνοφ

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατετάγη 13η στην τελική κατάταξη των 20 χιλιομέτρων βάδην γυναικών σε δημόσιο δρόμο με 1 ώρα 32.16 σε ένα ιδιαιτέρως επίπονο αγώνα λόγω υψηλής θερμοκρασίας και ανυπόφορης υγρασίας.

Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος με 1 ώρα 26.36 ενθυλάκωσε η Ισπανίδα Μαρία Πέρεζ, το ασημένιο με 1 ώρα 27.03 η Τσέχα Ανέσκα Ντραχότοβα και το χάλκινο με 1 ώρα 27.30 η Ιταλίδα Αντονέλα Παλμισάνο.

Αποτέλεσμα εικόνας για maria perez walk

Μετριότατη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Μπανιώτης ο οποίος αγωνιζόμενος στον τελικό του άλματος εις ύψος ανδρών περιορίσθηκε στην δέκατη θέση με 2,19μ. και αναλογιζόμενος φυσικά πως ακόμα και 2,28μ. θα ήταν τέταρτος σίγουρα δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος.

Το χρυσό μετάλλιο του άλματος εις ύψος κέρδισε ο Γερμανός Ματεόυς Πρζιμπίλκο με ατομικό ρεκόρ 2,35μ., το ασημένιο με 2,33μ. (ατομικό ρεκόρ) ο Λευκορώσος Μαξίμ Νεντασεκάου και το χάλκινο με 2,31μ. ο Ρώσος Ιλία Ίβαντσουκ.

Αποτέλεσμα εικόνας για mateusz przybylko

Σε μια κούρσα ιδιαιτέρως γρήγορη, αυτήν του τελικού των 200μ. γυναικών πρώτευσε  η Βρετανή Ντίνα Άσχερ-Σμιθ με την κορυφαία φέτος επίδοση παγκοσμίως 21.89, ακολούθησε στην δεύτερη θέση με 22.14 η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ολλανδή Ντάφνι Σχίπερς και το χάλκινο μετάλλιο του αγωνίσματος με 22.37 <άδραξε> η συμπατριώτισσα της αμέσως προαναφερομένης Γιαμίλ Σάμιουελ.

Αποτέλεσμα εικόνας για dina asher smith

O Νορβηγός Τζέϊκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν με χρόνο 13.17.06, επίδοση η οποία είναι και ρεκόρ Εφήβων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 5.000μ. ανδρών, το ασημένιο με 13.18.75 <καρπώθηκε> ο επίσης Νορβηγός Χένρικ Ινγκεμπρίγκτσεν και το χάλκινο με 13.19.14 ο Γάλλος Μορχάντ Αρμουνί.

Αποτέλεσμα εικόνας για jakob ingebrigtsen

l

Δεν τα κατάφερε να πλασαριστεί σε καλή θέση στον τελικό της Δισκοβολίας γυναικών η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου η οποία κατετάγη δέκατη με βολή 57,34 μ. στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια της. Η 27χρονη Ελληνίδα δισκοβόλος για μια εις έτι φορά αποδείχτηκε ανέτοιμη για υπέρβαση στον κορυφαίο αγώνα της χρονιάς το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών.

Αποτέλεσμα εικόνας για Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
                         Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου

H Κροάτισα δισολυμπιονίκης Σάντρα Πέρκοβιτς κέρδισε για πέμπτη συνεχή φορά στον τελικό της δισκοβολίας του Πανευρωπαϊκών αγώνων Ανδρών-Γυναικών με επίδοση 67,62μ. δεύτερη στο εν λόγω αγώνισμα ήταν με 63,00 η Γερμανίδα Ναντίν και τρίτη η επίσης Γερμανίδα Σίνις Κράφτ   με 62,46 μ. Στο εν λόγω αγώνισμα ο συναγωνισμός ήταν ανεπαρκής με φυσική συνέπεια εκτός επίδοσης της Κραταιάς Πέρκοβιτς όλες οι υπόλοιπες αθλήτριες αθλήτριες της Δισκοβολίας να περιοριστούν σε χαμηλού επιπέδου επιδόσεις.

Αποτέλεσμα εικόνας για sandra perkovic

H Γερμανίδα Μαλάϊκα Μιχαϊμπο κυριάρχησε στο τελικό του άλματος εις μήκος γυναικών με καλύτερη προσπάθεια 6,75μ., το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος με 6,73μ, κέρδισε Ουκρανή Μαρία Μπεχρ και το χάλκινο με 6,70μ. η Βρετανή Σάρα Πρόκτορ. Ο τραυματισμός στον προκριματικό του αγωνίσματος της κορυφαίας Ευρωπαίας αθλήτριας Σέρβας Ιβάνα Σπάνοβιτς  διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην υποβάθμιση του επιπέδου των επιδόσεων και στέρησε στην εξαίρετη Βαλκάνια αθλήτρια την δυνατότητα να κατακτήσει ένα σχεδόν δεδομένο χρυσό μετάλλιο.

Αποτέλεσμα εικόνας για malaika mihambo

Στα 4χ400μ. γυναικών πρώτευσε η ομάδα της Πολωνίας με 3.26.59, ακολούθησε στο  δεύτερο σκαλί του βάθρου με 3.27.17 η ομάδα της  Γαλλίας και τρίτη με 3.27.48 ήταν η ομάδα της Βρετανίας

Στον τελικό της Σκυταλοδρομίας 4χ400μ. ανδρών το Βέλγιο με τους αδελφούς Μπορλέ πρώτευσε με την καλύτερη φέτος επίδοση στην Ευρώπη 2.59.47, το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος με την καλύτερη Εθνική φετεινή επίδοση 3.00.36 κέρδισε η Ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας και το χάλκινο (μετάλλιο) με χρόνο 3.00.78 (καλύτερη Εθνική φετεινή επίδοση) εξασφάλισε η αντιπροσωπευτική Εθνική ομάδα της Ισπανίας.

Εξαιρετική είναι η έως σήμερα πορεία της Ελληνικής Ομάδας η οποία (Ελληνική Εθνική Ομάδα) έχει υπερφαλαγγίσει ακόμα και τις πλέον αισιόδοξες προβλέψεις για αξιόλογη παρουσία στο 24ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου. Η Ελληνική ομάδα μετά το πέρας της προτελευταίας ημέρας των αγώνων έχει λάβει πέντε μετάλλια : τρία χρυσά και δυο χάλκινα και έχει ξεπεράσει στον πίνακα των μεταλλίων Χώρες με τεράστια αθλητική παράδοση 'όπως την Ιταλία, την Ισπανία, την Ουκρανία, την Λευκορωσία, την Τσεχία κ.α και απέδειξε πως το φιλότιμο, η ορθή εργασία, η υπέρτατη αγάπη για τον στίβο και η μεθοδικότητα οδηγούν πολλάκις σε αγαστά αποτελέσματα. Αξίζει να αναφέρουμε πως μέχρι και της 11 Αυγούστου (προτελευταία ημέρα των αγώνων) η Ελλάδα βρίσκεται στην πέμπτη θέση των μεταλλίων.

Η μέχρι στιγμής κατάταξη των μεταλλίων τα οποία έχουν πάρει οι Ευρωπαϊκές Χώρες είναι η ακόλουθη :  1) Πολωνία με 6 Χρυσά μετάλλια, 3 ασημένια και εννέα στο σύνολο.
2) Γερμανία με 5 χρυσά, 7 αργυρά, 5 χάλκινα και 17 συνολικά.
3) Μ. Βρετανία με 4 χρυσά, 4 αργυρά, 5 χάλκινα και 13 στο σύνολο.